Podcast: Władcy walut, czyli o rezerwach finansowych największych graczy

Pozytywny wizerunek waluty oraz wysoka wiarygodność kredytowa kraju to kluczowe elementy świadczące o dobrym zarządzaniu państwem. Osiągnięcie ich nie byłoby możliwe bez odpowiednich rezerw finansowych. „Państwa powinny gromadzić rezerwy walutowe. Rezerwy walutowe są fundamentem funkcjonowania międzynarodowego systemu monetarnego” – powiedział w trakcie rozmowy z „Obserwatorem Finansowym” Adam Trzepała, ekspert w Departamencie Operacji Zagranicznych NBP.
Podcast: Władcy walut, czyli o rezerwach finansowych największych graczy

Gość na wstępie wyjaśnił, czym są rezerwy walutowe i dlaczego są ważne dla państwa. „To są aktywa denominowane w walutach obcych, utrzymywane przez banki centralne, będące w zarządzaniu. Moim zdaniem główną rolą tych rezerw jest wzmacnianie wiarygodności kredytowej kraju i wzmacnianie zaufania do krajowej waluty. To pozwala państwu swobodnie funkcjonować na rynku międzynarodowym, dokonywać wymiany handlowej. Rezerwy są zabezpieczeniem terminowych płatności wynikających z zadłużenia zagranicznego. Mogą być też użyte do obrony kursu walutowego w sytuacjach kryzysowych. W sytuacji, gdy mamy jakiś szok zewnętrzny i następuje gwałtowny odpływ kapitału z kraju, deprecjacja waluty krajowej, która może zdestabilizować gospodarkę” – powiedział.

Ekspert zwrócił również uwagę na strukturę walutową globalnych rezerw, podkreślając szczególną rolę dolara. „Na poziomie poszczególnych banków centralnych ta struktura jest po prostu ich arbitralną decyzją. Na poziomie zagregowanym, to rzeczywiście mamy natomiast dominację dolara. Waluty, której udział wynosi w tym momencie 58,85 proc. Na drugiej pozycji mamy euro z udziałem blisko 20 proc. Pozostała część jest rozdzielona między jena, funta brytyjskiego, dolara australijskiego i dolara kanadyjskiego oraz juana” – stwierdził.

Opisał także, skąd się bierze siła dolara w światowym systemie finansowym. Jego zdaniem wynika to m.in. z roli, jaką zyskał po II wojnie światowej po podpisaniu porozumienia z Bretton Woods. „Dlaczego wciąż dolar jest tak silnym? Ponieważ jest fundamentem globalnego systemu finansowego. Myślę, że tę rolę dolara w światowym systemie utrwalił porządek, który został zaprowadzony po końcu II wojny światowej, czyli to porozumienie z Bretton Woods. Wprawdzie nie przetrwało próby czasu, ale zainicjowało to, że banki zaczęły gromadzić dolary jako aktywo rezerwowe, ponieważ była pełna wymienialność po stałym kursie dolara do złota. Zamiast zatem gromadzić złoto, wygodniej było gromadzić dolary” – podkreślił.

W trakcie wywiadu poruszono też temat roli, jaką pełnią euro i dolar w światowej gospodarce w kontekście rezerw walutowych. Ważnym elementem rozróżniającym obie te waluty, wpływającym na to, która z nich jest dominująca, jest system polityczny funkcjonujący w USA i UE. „Jedna waluta, wspólna polityka fiskalna oraz jeden bank centralny pozytywnie wpływają na postrzeganie dolara” – stwierdził ekspert.

Trzepała zauważa, że kryzys, który dotknął strefę euro, nadszarpnął jej pozycję. Dodał również, że zmiany w roli waluty rezerwowej zachodzą powoli, ponieważ taka waluta musi oferować stabilność, płynność oraz zaufanie rynku – a te cechy nadal zapewnia dolar.

Rozmowa została przeprowadzona 2 sierpnia 2024 r.

Całość podcastu na platformie Spotify

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Kategoria: Instytucje finansowe
Od czasu globalnego kryzysu finansowego Chiny podejmują działania mające na celu zwiększenie międzynarodowego wykorzystania renminbi. Działania te wynikają w znacznej mierze z rosnącej roli Państwa Środka w gospodarce światowej i z niezaspokojonych ambicji. Wiąże się to również z przekonaniem, że znaczenie Chin w międzynarodowym systemie walutowym jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do pozycji tego kraju w realnej sferze gospodarki światowej. Z drugiej strony wspieranie umiędzynarodowienia renminbi wynika również z dążenia do zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego, co wypływa nie tylko z przyczyn ekonomicznych, lecz w coraz większym stopniu jest pochodną uwarunkowań geopolitycznych.
Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Ewolucja podejścia banków centralnych do złota

Kategoria: Instytucje finansowe
Rola złota ulegała znaczącym przemianom wraz z ewolucją międzynarodowego systemu walutowego. Doprowadziło to do stopniowego spadku roli złota w odniesieniu do trzech klasycznych funkcji pieniądza: środka wymiany, jednostki obrachunkowej oraz środka tezauryzacji. Był to proces stopniowej eliminacji tego kruszcu z systemu monetarnego. Należy jednak podkreślić, że okres braku oficjalnej roli złota w systemie monetarnym jest relatywnie krótki w porównaniu z czasem, kiedy pełniło ono wszystkie klasyczne funkcje pieniądza.
Ewolucja podejścia banków centralnych do złota