Niezależność banku centralnego, dlaczego to takie ważne?
Kategoria: Instytucje finansowe
„Dlaczego teraz tak ważne jest, aby bank centralny był niezależny od władz fiskalnych, jak i od parlamentu? No właśnie, dlatego żeby móc osiągnąć ten cel, ponieważ często bywa tak, że może to nie być w pełni zgodne z polityką rządu. Dlatego ważny jest bank centralny, który dba o stabilność cen” – oceniła Kightley i zaznaczyła, że „stabilność cen jest istotna, ponieważ stanowi podstawę długookresowego wzrostu gospodarczego. Właśnie dlatego ważne jest utrzymanie niezależności banku centralnego, który będzie stał na straży stabilności cen”.
„Charakterystyczną cechą gospodarek rozwiniętych jest to, że mogą cieszyć się niezależnym bankiem centralnym” – dodała Kightley.
Gość wyjaśnił również działania banku w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią COVID-19. „Powiedziałabym, że nasze decyzje były odważne i szybkie, ponieważ natychmiast zareagowaliśmy na kryzys covidowy. Doszło do obniżenia stóp procentowych i została podana płynność do sektora bankowego m.in. poprzez skup aktywów w 2020 r., który był kontynuowany w 2021 r., ale już na znacznie mniejszą skalę. To jest bardzo ważne i zostało zakończone w sytuacji, w której Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pierwszych podwyżkach”.
Dzięki szybkiej i aktywnej reakcji banku centralnego udało się wyjść suchą stopą z pandemii
Rozmówczyni zwróciła także uwagę na wczesną reakcję Polski w obliczu rosnącej inflacji oraz na okoliczności, w jakich została podjęta decyzja o podniesieniu stóp procentowych. „Proszę pamiętać, że była to jedna z pierwszych reakcji na świecie, tylko banki centralne Czech i Węgier wyprzedziły nas o kilka miesięcy. Te pierwsze podwyżki były bardzo stopniowe. My zareagowaliśmy jesienią 2021 r., jeszcze przed dużymi bankami centralnymi, czyli przed Europejskim Bankiem Centralnym i Rezerwą Federalną, w odwrotnej kolejności, ponieważ najpierw zaczęła podnosić stopy Rezerwa Federalna, a dopiero potem Europejski Bank Centralny. Reagowaliśmy na rosnącą presję inflacyjną, podnosząc stopy procentowe bardzo wysoko. Były takie przypadki, kiedy Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy o więcej niż się rynek spodziewał” – wyjaśnia profesor SGH.
Zachęcamy do odsłuchania całości podcastu na platformie Spotify.