Podcast: Na straży systemu finansowego

O pracach Komitetu Stabilności Finansowej i jego bieżących wyzwaniach mówił Artur Soboń, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.
Podcast: Na straży systemu finansowego

KSF, w skład którego wchodzą przedstawiciele takich instytucji jak: Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Finansów, Komisja Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czuwa nad bezpieczeństwem krajowego systemu finansowego. Członek zarządu NBP w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” zdradził, jak wygląda połączenie sił tych instytucji w ramach prac komitetu.

„Współpraca układa się bardzo dobrze. Ma ona charakter merytoryczny i propaństwowy, jest realizowana na bieżąco i w wielu obszarach. Wymieniamy się informacjami, analizami, współdziałamy w grupach roboczych. Prezes NBP przewodniczy pracom komitetu w zakresie nadzoru makroostrożnościowego, a Minister Finansów w zakresie zarządzania kryzysowego. W przypadku różnicy zdań zawsze staramy się dojść do porozumienia, by wreszcie się spotykać, aby podejmować wspólne rozstrzygnięcia” – mówił.

Dodał, że ostatecznie komitet przedstawia opinie na temat obszarów ryzyka dla systemu finansowego w Polsce oraz propozycje rozwiązań, które znajdują potem odzwierciedlenie w legislacji. „To powoduje, że odporność, bezpieczeństwo i stabilność naszego systemu jest na najwyższym poziomie” – ocenił.

„Obecnie system finansowy jest stabilny, a sektor bankowy pozostaje odporny na szoki. W ogóle nie ma dzisiaj takiego ryzyka, o którym moglibyśmy powiedzieć, że zagraża stabilności systemu finansowego. Nasza gospodarka jest w fazie konwergencji. Dzięki własnej walucie możemy osiągać rozwój gospodarczy średnio dwa razy szybszy niż w Europie Zachodniej czy strefie euro. […] Jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne we frankach, to orzecznictwo jest dość jednoznaczne i korzystne dla konsumenta. Ma to istotny wpływ na wynik finansowy niektórych banków oraz operacyjne zarządzanie ich finansami, ale można powiedzieć, że >>główna fala jest już za nami<<. […] Banki w Polsce, choć obciążone sporymi zobowiązaniami wobec państwa, są aktualnie w lepszej sytuacji niż były. Sprzyja im środowisko wysokich stóp procentowych. Rentowność sektora nie jest jednak znacząco lepsza w Polsce niż gdzie dziej. Raczej wróciliśmy do poziomu sprzed tych ostatnich turbulencji” – podsumował przedstawiciel NBP.

Rozmowa została przeprowadzona 14 czerwca 2024 r.

Całości podcastu na platformie Spotify.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

NBP strażnikiem stabilności systemu finansowego

Kategoria: Instytucje finansowe
Narodowy Bank Polski pełni istotną rolę w zapewnieniu stabilności systemu finansowego, a szczególnie sektora bankowego. W zakresie nadzoru finansowego jego rola ulegała zmianom. W latach 1989-2007 NBP był bezpośrednio zaangażowany w nadzór nad bankami, a od 2015 r. pełni wiodącą funkcję w nadzorze makroostrożnościowym.
NBP strażnikiem stabilności systemu finansowego

Na straży ilościowej teorii pieniądza

Kategoria: Instytucje finansowe
Siła słów wypowiedzianych przez prezesa Banku Kanady Gerald Keith Bouey, że „to nie my porzuciliśmy agregaty monetarne, ale to one porzuciły nas”, była tak duża, iż większość z nas pozwoliła sobie na luksus odstawienia agregatów monetarnych do lamusa historii. I to była zła decyzja, o czym przekonuje nas prof. Timothy Congdon z University of Buckingham w swojej najnowszej książce „The Quantity Theory of Money: A new Restatement”.
Na straży ilościowej teorii pieniądza

Misja edukacyjna NBP

Kategoria: Analizy
Na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat dokonały się na świecie i w naszym kraju olbrzymie zmiany polityczne, gospodarcze i kulturowe. Staliśmy się społeczeństwem otwartym i równorzędnym partnerem dla krajów rozwiniętych. Uczestnictwo w tej zbiorowości zakłada wyposażenie ludzi w solidną wiedzę, w umiejętności samokształcenia, pokierowania swoim życiem i niesienia pomocy innym.
Misja edukacyjna NBP