Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań
Kategoria: Instytucje finansowe
Pierwsza zastępczyni prezesa NBP oceniła, że bank centralny zareagował wówczas szybko, w sposób bardzo silny i to spowodowało, że gospodarka bardzo łagodnie przeszła przez pandemię.
„Należy pamiętać, że kiedy my już zaczęliśmy podnosić stopy procentowe, to duże banki centralne jeszcze mówiły, że ta inflacja będzie przejściowa i nie podnosiły stóp. (…) Patrząc na to wszystko, co się wydarzyło od początku rozprzestrzeniania się koronawirusa do dzisiaj, to widać, że te decyzje były trafne, bo doszło do bardzo silnej dezinflacji przy niskich kosztach dla gospodarki” – stwierdziła wiceprezes NBP.
„Utrzymywanie inflacji na niskim poziomie stanowi warunek zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Jeżeli chcemy się rozwijać długookresowo, szybko i w zrównoważony sposób, to niska inflacja, czyli ta inflacja w celu, który został ustalony dla naszej gospodarki, jest istotna” – mówiła Kightley zaznaczając jeszcze, że jednym z kluczowych czynników, które pozwalają realizować te cele, jest niezależność banku centralnego. Dodała, że posiadanie własnej polityki pieniężnej jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu Rada Polityki Pieniężnej może dostosowywać decyzje do potrzeb polskiej gospodarki.
Ekonomistka omówiła także aktualną projekcję inflacji i PKB, zalecając ostrożność w kwestii ewentualnych zmian stóp procentowych.
Rozmowa została przeprowadzona 8 lipca 2024 r.
Całości podcastu na platformie Spotify.