Podcast: Decyzje RPP były trafne

Dane wyraźnie wskazują, że były to odpowiednie decyzje i przyjmowane we właściwym momencie – mówiła dr hab. Marta Kightley, pierwsza zastępczyni prezesa NBP, profesor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej (Katedra Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej), podsumowując działania polskiego banku centralnego podejmowane w reakcji na pandemię COVID-19.
Podcast: Decyzje RPP były trafne

Pierwsza zastępczyni prezesa NBP oceniła, że bank centralny zareagował wówczas szybko, w sposób bardzo silny i to spowodowało, że gospodarka bardzo łagodnie przeszła przez pandemię.

„Należy pamiętać, że kiedy my już zaczęliśmy podnosić stopy procentowe, to duże banki centralne jeszcze mówiły, że ta inflacja będzie przejściowa i nie podnosiły stóp. (…) Patrząc na to wszystko, co się wydarzyło od początku rozprzestrzeniania się koronawirusa do dzisiaj, to widać, że te decyzje były trafne, bo doszło do bardzo silnej dezinflacji przy niskich kosztach dla gospodarki” – stwierdziła wiceprezes NBP.

„Utrzymywanie inflacji na niskim poziomie stanowi warunek zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Jeżeli chcemy się rozwijać długookresowo, szybko i w zrównoważony sposób, to niska inflacja, czyli ta inflacja w celu, który został ustalony dla naszej gospodarki, jest istotna” – mówiła Kightley zaznaczając jeszcze, że jednym z kluczowych czynników, które pozwalają realizować te cele, jest niezależność banku centralnego. Dodała, że posiadanie własnej polityki pieniężnej jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu Rada Polityki Pieniężnej może dostosowywać decyzje do potrzeb polskiej gospodarki.

Ekonomistka omówiła także aktualną projekcję inflacji i PKB, zalecając ostrożność w kwestii ewentualnych zmian stóp procentowych.

Rozmowa została przeprowadzona 8 lipca 2024 r.

Całości podcastu na platformie Spotify.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Instytucje finansowe
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Instytucje finansowe
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Instytucje finansowe
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji