Podcast: Ekonomia jest sztuką

Inflacja jest czasami niezbędna do tego, żeby kraj mógł się rozwijać. Kluczowe jest jednak jej tempo – mówi dr hab. Grażyna Ancyparowicz, prof. Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, doradczyni prezesa NBP, była członkini RPP.
Podcast: Ekonomia jest sztuką

„Jeżeli mielibyśmy stabilne ceny – cały czas tyle samo pieniądza, to nie bylibyśmy w stanie się rozwijać. Dlaczego? Dlatego, że rozwój dokonuje się poprzez innowacje, a te wymagają inwestycji” – stwierdziła ekonomistka.

Oceniła, że nie ma dobrej metody walki z inflacją: „Tłumienie inflacji wymaga ograniczania popytu, co oznacza wysokie stopy procentowe. Stłumiony popyt konsumpcyjny wpływa negatywnie na nastoje producentów i ich zamiary inwestycyjne. Gospodarka zaczyna się zwijać. Jeżeli ten proces przebiega zbyt gwałtownie, może doprowadzić do poważnego kryzysu, na miarę tego z jakim się mierzono w okresie międzywojennym”.

„Jeśli inflacja jest bardzo wysoka, to oczywiście trzeba te wysokie stopy procentowe zastosować. Ale po co? Po to, aby ograniczyć możliwość udzielania kredytu przez banki komercyjne. To działa tak: przy niskiej stopie procentowej ja mam zdolność kredytową, przy wysokiej – jej nie mam i bank nie udzieli mi chętnie kredytu, a nawet gdyby to zrobił, to muszę się liczyć z tym, że w przyszłości będę musiała spłacać wysokie odsetki, co wpłynie na moją konsumpcję. Wysokie stopy nie działają od razu, a dopiero w dłuższym horyzoncie czasowym. Nawet jeżeli inflacja nie jest wywołana czynnikami monetarnymi, a np. cenami energii, brakiem dostaw czy jakimiś spekulacjami, to mechanizm ten ogranicza kreację pieniądza i jednocześnie ściąga z rynku pieniądz pochodzący z innych źródeł, np. z wynagrodzenia za pracę. Ludzie i przedsiębiorstwa obciążone kredytem muszą więcej płacić za swoje zobowiązania, a to ogranicza popyt” – wyjaśniała Ancyparowicz.

Rozmowa została przeprowadzona 18 czerwca 2024 r.

Całość podcastu na platformie Spotify.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Wzrost podaży pieniądza a gwałtowny wzrost inflacji po pandemii: Aktualizacja dowodów

Kategoria: Instytucje finansowe
Wzrost inflacji po pandemii spowodował dezorientację wśród decydentów. W naszym artykule przeprowadzamy analizę związku między wzrostem podaży pieniądza a inflacją. Wynika z niej, że siła tego związku zależy od środowiska inflacyjnego: wynosi on jeden do jednego, gdy inflacja jest wysoka, i praktycznie zanika, gdy jest niska. Wyłączając państwa o bardzo wysokiej stopie inflacji, związek, który był wyraźnie widoczny w różnych krajach w okresie wzrostu inflacji w latach 2021 i 2022, stracił później znaczenie statystyczne i gospodarcze.
Wzrost podaży pieniądza a gwałtowny wzrost inflacji po pandemii: Aktualizacja dowodów

Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kategoria: Instytucje finansowe
Przedstawiane przez organy nadzoru makroostrożnościowego twierdzenia o przeszacowaniu cen nieruchomości – na przykład w Szwecji – oparte na współczynniku cen nieruchomości do dochodów są często przesadzone. W niniejszym artykule dowodzimy, że dla określenia czynników fundamentalnych kształtujących ceny nieruchomości mieszkaniowych konieczne jest uwzględnienie zrównoważonego poziomu stóp procentowych, lecz żadna konkretna miara przeszacowania lub niedoszacowania nie jest zadowalająca. Do miar tych należy współczynnik kosztów użytkowania do dochodów. Zamiast nich dla potrzeb przeprowadzenia oceny opartej na dowodach wymagane są strukturalne modele empiryczne rynku mieszkaniowego i rynku kredytowego.
Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Kategoria: Instytucje finansowe
Pierwsze srebrne monety z wizerunkiem władcy pojawiły się w VII w. przed naszą erą na terenie skolonizowanej przez Greków Lidii, Rzym wprowadził je w IV w. przed Chrystusem, Kartagina sto lat później. Wraz z upływem czasu monety stały się nieodłącznym składnikiem cywilizacji europejskiej, przy czym zmieniały swoją wartość, siłę nabywczą i formę. Względna stabilność cechowała natomiast systemy pieniężne.
Metamorfozy systemów walutowych XX wieku