Powrót barteru

Wraca zainteresowanie umową barterową - podkreśla na swoim blogu, ekonomista który przewidział kryzys Michael Panzner.

Im bliżej G20 tym częstsze nowoływania bankierów by nie wprowadzać regulacji. Zwłaszcza dotyczących rynku derywatyw. Prof. Simon Johnson, były ekonomista Banku Swiatowego, omawia trzy najczęściej powtarzane mity na temat rynku finansowego:

1) gospodarka potrzebuje finansów

2) innowacje finansowe wytwarzają wartość, chociaż nie są doskonałe;

3) nie zabijajmy kury, która znosi złote jaja.

Johnson ma wątpliwości czy sfera finansowa służyła kiedykolwiek komuś poza sobą samym. A innowacje finansowe służyły głównie menadźerom wielkich korporacji. Czy da się wykazać, że korzyści społeczne (np niższy koszt kapitału, lepsza możliwość podejmowania pozafinansowego ryzyka) przeważają nad poteżnymi kosztami fiskalnymi, które są teraz widoczne?

Na ten sam temat pisze Lawrence Summers cytowany na blogu Brada DeLonga.

Michael Panzner zwraca uwagę na powrót zainteresowania barterem. Jego zdaniem to może być przeczucie zbliżającej się inflacji.


Tagi


Artykuły powiązane

Nic co ludzkie nie będzie nam obce

Kategoria: Sektor niefinansowy
Każdego ranka, gdy smartfon budzi nas i dostarcza spersonalizowane wiadomości oraz prognozę pogody na podstawie naszej lokalizacji, wchodzimy w interakcję z AI. Zadajemy pytania Siri lub Alexii, które stały się codziennymi kompankami, jednocześnie ufając, że Google Maps zrobi dla nas analizę ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym, aby zaplanować jak najszybszą trasę do pracy. Spotify dobiera muzykę zgodnie z naszymi wcześniejszymi preferencjami, a Chat GPT, na naszą prośbę redaguje tekst wiadomości, którą mamy zamiar wysłać e-mailem. W końcu sprawdzamy konto bankowe i nawet nie zastanawiamy się, jak działają aplikacje chroniące nas przed oszustwami i oferujące spersonalizowane porady finansowe.
Nic co ludzkie nie będzie nam obce

W drodze do Sewilli: podsumowanie 2024 r. w obszarze finansowania globalnego rozwoju

Kategoria: Analizy
Na przełomie czerwca i lipca 2025 r., czyli na zakończenie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, odbędzie się w Sewilli czwarta konferencja nt. finansowania rozwoju. Przed jej uczestnikami stoi niełatwe zadanie usprawnienia globalnej architektury finansowej w dość niesprzyjających warunkach politycznych i gospodarczych. To, co wydarzyło się w tym obszarze w 2024 r., będzie w dużym stopniu wpływać na rezultat tego spotkania.
W drodze do Sewilli: podsumowanie 2024 r. w obszarze finansowania globalnego rozwoju

Ochrona deponentów – systemy gwarantowania depozytów

Kategoria: Instytucje finansowe
Banki były i są szczególnie narażone na pojawienie się problemów z płynnością. Źródła ich finansowania (głównie depozyty) są bowiem często rozproszone i krótkoterminowe, a czasem nawet płatne na żądanie.
Ochrona deponentów – systemy gwarantowania depozytów