Podcast: Płatność odroczona ma swoje zalety ale pamiętajmy o ryzyku

Rynek instrumentów finansowych w Polsce ciągle poszerza się o nowe możliwości. Płatność odroczona to coraz popularniejszy instrument finansowy. W rozmowie z Agnieszką Wachnicką, prezesem Fundacji Rozwoju Rynku Kapitałowego tłumaczymy, jak z niego bezpiecznie korzystać.
Podcast: Płatność odroczona ma swoje zalety ale pamiętajmy o ryzyku

© GettyImages

Rynek finansowy zmienia się nieustannie, wciąż pojawiają się nowe usługi. I taką właśnie usługę stanowi płatność odroczona – z reguły na okres do trzydziestu dni. Czym się różni płatność odroczona od zapłaty przy pomocy karty kredytowej? Otóż karta łączy nas umową z bankiem, który wydał kartę, podczas gdy płatność odroczona stanowi instrument, z którego mogą skorzystać wszyscy. Płatności mogą być wygodną formą dokonywania zakupów. Choć dotyczą zazwyczaj stosunkowo niewielkich płatności, powinniśmy unikać nadmiernego zadłużenia, gdyż przy regularnym stosowania tego instrumentu łatwo ulec pokusie dokonywania zakupów, na które nie zdecydowalibyśmy się w przypadku natychmiastowej konieczności uregulowania naszego zobowiązania.

Zachęcamy do odsłuchania całości podcastu na Spotify OF:

Płatność odroczona ma swoje zalety ale pamiętajmy o ryzyku – Obserwator Finansowy | Podcast on Spotify

© GettyImages

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Szybko, wygodnie, bezpiecznie – rozwój innowacji płatniczych na polskim rynku

Kategoria: Analizy
W ostatnich latach byliśmy świadkami rozwoju nowoczesnych metod płatności w naszym kraju, a zmiany te miały istotny wpływ na nasze codzienne życie. Jeszcze mniej więcej dekadę temu trudno było sobie wyobrazić szybkie poranne zakupy w osiedlowym sklepie bez zabrania ze sobą portfela albo przynajmniej karty płatniczej; w dodatku nie każdy punkt handlowo-usługowy akceptował wówczas płatności kartą na niewielkie kwoty. Obecnie do dokonania płatności wystarczy inteligentny zegarek, który chwilę wcześniej służył do pomiaru sportowych osiągnięć w czasie porannego joggingu.
Szybko, wygodnie, bezpiecznie – rozwój innowacji płatniczych na polskim rynku

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Instytucje finansowe
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Płatności detaliczne a pieniądz cyfrowy banków centralnych

Kategoria: Instytucje finansowe
W dobie szybko rozwijającej się technologii i cyfryzacji gospodarki pojawia się pytanie o to, czym w przyszłości będziemy płacić w kraju i za granicą. Już dzisiaj mamy jako konsumenci, możliwość wyboru formy płatności. Najczęściej pochodną tego jest to, czym możemy w danym miejscu zapłacić, z czego najczęściej korzystamy, co jest – w naszej opinii – proste, wygodne, bezpieczne i tanie w użyciu.
Płatności detaliczne a pieniądz cyfrowy banków centralnych