Podcast: Nowe oblicza globalizacji

Czy globalizacja zmienia swoje oblicze? Czy pragnienie maksymalizacji zysków okazało się drogą donikąd? W jaki sposób pandemia zmieniła procesy w światowej gospodarce?
Podcast: Nowe oblicza globalizacji

(©PAP)

Na globalizację patrzymy przez pryzmat trwającej wojny i pandemii. Zjawiska te odsłoniły ciemniejsze oblicze tego zjawiska. Pewien przedsmak dzisiejszych problemów stanowiła wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zainicjowana w 2018 r. Konflikt ten rzucił nowe światło na charakter relacji handlowych w światowej gospodarce. Jednak dopiero pandemia okazała się ważną cezurą. Osławione łańcuchy dostaw zostały rozerwane, a całe obszary przemysłu zamarły w oczekiwaniu na dostawy części, które nie nadchodziły.

Przez dekady niekwestionowanym dogmatem była maksymalizacja zysków i minimalizacja kosztów (reguła just-in-time manufacturing) na czym ucierpiało bezpieczeństwo produkcji. Rachunek ekonomiczny stanowił jedyne kryterium postępowania. Dzisiaj to się zmienia, ale od globalizacji nie da się uciec, ponieważ gospodarka jest systemem naczyń połączonych. Nie ma powrotu do świata małych, ograniczonych rynków.

Więcej na ten temat w rozmowie z doktorem Łukaszem Ambroziakiem, ekonomistą i analitykiem Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

Słuchaj podkastu Obserwatorfinansowy.pl na Spotify:

https://open.spotify.com/episode/124b2PN5NFwwXKyXSLiaXv?si=jdZvpD4bR5mQHxuCvDkuXA&nd=1

 

(©PAP)

Otwarta licencja


Artykuły powiązane

Jak geopolityka zmienia handel

Kategoria: Sektor niefinansowy
Od czasu wojny celnej między USA a Chinami i inwazji Rosji na Ukrainę nastąpił wzrost ograniczeń w handlu. W tym artykule analizujemy wpływ napięć geopolitycznych na przepływy handlowe w ciągu ostatniej dekady. Czynniki geopolityczne wpłynęły na globalny handel dopiero po 2018 r., głównie z powodu pogorszenia stosunków geopolitycznych między USA i Chinami. Handel między krajami bliskimi geopolitycznie, czyli friend-shoring, wzrósł od 2018 r., podczas gdy obroty między rywalami zmalały. Istnieje niewiele dowodów na near-shoring [zlecanie produkcji do kraju bliskiego geograficznie – przyp. tłum.]. Handel światowy nie kieruje się już wyłącznie strategiami zorientowanymi na zysk - duże znaczenie ma teraz bliskość geopolityczna.
Jak geopolityka zmienia handel

Kulisy zgromadzenia w hotelu Mount Washington

Kategoria: Instytucje finansowe
W zapadłej dziurze w Bretton Woods, 80 lat temu, Ameryka podyktowała 43 pozostałym uczestnikom słynnej konferencji reguły nowego porządku w międzynarodowych finansach. „Stawiać” się Stanom Zjednoczonym próbowali wyłącznie Brytyjczycy, ale po poniesieniu olbrzymich ciężarów I i II wojny światowej byli goli jak święci tureccy, więc gardłowali, ale bardzo mało wskórali.
Kulisy zgromadzenia w hotelu Mount Washington

Podcast: Chiny i Europa, czyli walka o konkurencyjność gospodarki

Kategoria: Podcasty
Europa jest jednym z kluczowych rynków dla chińskich produktów, co jest wynikiem osłabionej konkurencyjności europejskiej gospodarki. Aby chronić krajowy rynek przed rosnącą dominacją Chin, Unia Europejska wprowadza bariery handlowe. Jednocześnie państwa Starego Kontynentu starają się nie zniechęcać inwestorów z Państwa Środka. O możliwościach europejskiej gospodarki w konfrontacji z Chinami mówił w wywiadzie dla „Obserwatora Finansowego” Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.
Podcast: Chiny i Europa, czyli walka o konkurencyjność gospodarki