Podcast: Jaki jest stan rosyjskiej gospodarki

Dlaczego gospodarka rosyjska okazała się stosunkowo odporna i nie ugrzęzła w kryzysie pomimo nałożonych sankcji?

Jak wskazuje Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, po pierwsze – skuteczne oddziaływanie sankcji wymaga czasu. Po drugie – surowce energetyczne względnie łatwo sprzedać innym odbiorcom. Moskwie udało się znaleźć nowe rynki, wszak 80% eksportu rosyjskiej ropy trafia do Chin i Indii. Po trzecie zaś – obniżenie poziomu życia inaczej jest odbierane na zachodzie, a inaczej w Rosji.

Zachęcamy do odsłuchania całości podcastu na platformie Spotify: https://spotify.link/0XYW0h9wRDb

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Bezsilna Rosja w okowach sankcji

Kategoria: Polityka fiskalna
W wyniku sankcji Rosja stała się krajem peryferyjnym. Straciła największe rynki zbytu dla swoich towarów, została bez zachodnich kredytów, specjalistów, inwestycji i technologii. Przez długi okres, ponosząc wysokie koszty, Rosji udawało się osłabiać dolegliwość sankcji, pozyskując wiele towarów objętych embargiem przez rozbudowany system pośredników i firm z krajów „zaprzyjaźnionych”. Ostatnie decyzje Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wskazują, że ta życiodajna dla Rosji furtka została definitywnie zamknięta.
Bezsilna Rosja w okowach sankcji

Losy gospodarki Rosji w nowych uwarunkowaniach politycznych

Kategoria: Analizy
Jak obiecał, tak też czyni. Donald Trump, po powrocie na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych, rozpoczął realizację jednej z kluczowych obietnic wyborczych – zakończenia wojny między Ukrainą a Rosją. W połowie lutego 2025 r. ruszyły negocjacje między USA a Federacją Rosyjską, zaś Europa, nie chcąc zostać pominięta, rozpoczęła własne działania dyplomatyczne, by się włączyć w proces pokojowy. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w 2025 r. dojdzie do jakiejś formy zawieszenia broni w Ukrainie. Jak te nowe uwarunkowania wpłyną na gospodarkę Rosji?
Losy gospodarki Rosji w nowych uwarunkowaniach politycznych

Koncepcja i wdrażanie pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy

Kategoria: Sektor niefinansowy
Pułap cenowy dla rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych wprowadzony w grudniu 2022 r. i lutym 2023 r. znacznie odbiega od standardowych limitów. W niniejszym artykule wyjaśniono, w jaki sposób pułap cenowy pozwala rosyjskiej ropie pozostać na rynku światowym, jednocześnie przenosząc dochody z Rosji na nabywców, którzy mogą kupować ropę naftową poniżej cen światowych. Pułap cenowy działa, ponieważ dla Rosji koszty krańcowe wydobycia i transportu ropy na eksport są znacznie niższe niż cena rynkowa, co umożliwia ustalenie limitu cenowego, który jest wyższy od rosyjskich kosztów wydobycia, ale nadal znacznie poniżej cen światowych.
Koncepcja i wdrażanie pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy