Podcast: Bez energii atomowej polska energetyka wpadnie w kryzys

Polska weszła w intensywny proces transformacji energetycznej. Jakie będą ekonomiczne koszty odejścia od węgla oraz jakie możliwości dla gospodarki przyniesie energetyka oparta na atomie i OZE mówił Wojciech Jakóbik - redaktor naczelny Portalu BiznesAlert.

W Polsce wciąż 70% energii czerpiemy z węgla. Mamy za mało elektrowni w stosunku do potrzeb, dlatego musimy kontynuować reformę systemu energetycznego. Niezwykle istotne jest właściwe wyważenie trzech kluczowych kwestii, które można określić jako swoisty trójkąt zależności: bezpieczeństwo dostaw – atrakcyjna cena – ochrona środowiska. W przyszłości najwięcej energii czerpać będziemy z atomu oraz z odnawialnych źródeł.

Zdaniem Wojciecha Jakóbika mamy szansę zaprojektować nasz system energetyczny od nowa, co przyniesie wymierne rezultaty u progu następnej dekady.

Zachęcamy do odsłuchania całości podcastu na platformie Spotify:

Bez energii atomowej polska energetyka wpadnie w kryzys – Obserwator Finansowy | Podcast on Spotify

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Magazynowanie a optymalizacja wykorzystania energii odnawialnej

Kategoria: Analizy
Wykorzystanie rosnącego potencjału energii odnawialnej w dużej mierze będzie zależało od możliwości magazynowania pozyskanej, ale niewykorzystanej mocy. Produkcja baterii, które to umożliwiają, szybko rośnie, a ich ceny wyraźnie spadają.
Magazynowanie a optymalizacja wykorzystania energii odnawialnej

Polski atom powoli wchodzi do gry

Kategoria: Społeczeństwo
Rozwój energetyki jądrowej w Polsce pozwoli długoterminowo wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne i budowę gospodarki niskoemisyjnej. Wiąże się to jednak z całą masą wyzwań natury technologicznej, ekonomicznej, prawnej, środowiskowej i społecznej.
Polski atom powoli wchodzi do gry

Wzrost zapotrzebowania na energię jądrową zwiększa globalny popyt na uran

Kategoria: Analizy
Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), energetyka jądrowa odpowiada za około 10 proc. produkcji energii elektrycznej na świecie, przy czym w niektórych państwach należących do gospodarek wysokorozwiniętych ten udział wzrasta do prawie 20 proc.
Wzrost zapotrzebowania na energię jądrową zwiększa globalny popyt na uran