Becker uważa, że recesja się cofa

Sporą dawkę optymizmu aplikuje prof. Gary Becker. Noblista uważa, że wzrost amerykańskiej gospodarki jest solidny. Powraca do swojego eseju z sierpnia 2007 r., w którym pisał, iż światu nie grozi powtórka wielkiego kryzysu z lat 30. Przyznaje, że w pewnym momencie miał jednak obawy, iż jego prognoza się nie sprawdzi. Teraz jednak, jego zdaniem, jest pewne, iż sytuacja się nie powtórzy:

1) w czasie wielkiego kryzysu produkcja spadła o ponad 20 proc. – obecnie ok. 5 proc.

2) bezrobocie w latach 30. wzrosło do 25 proc. – a obecnie utrzymuje się na poziomie 9,7 proc.

Nawet jeśli sektor finansowy nie w pełni odrodzi się po recesji, to i tak świat wyjdzie z kryzysu.

Mark Perry ostrzega, że skutki ceł na opony sprzedawane do Chin Amerykanie odczują boleśnie.


Artykuły powiązane

Michał Kalecki – niedoceniony wizjoner i geniusz ekonomii

Kategoria: Społeczeństwo
Dzieło polskiego ekonomisty Michała Kaleckiego (1899–1970) oraz historia jego życia doskonale ilustrują naszą narodową wadę opisaną przez XIX-wiecznego pisarza i pedagoga Stanisława Jachowicza: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Za granicą Kalecki jest uznawany za najbardziej oryginalnego polskiego ekonomistę rangi światowej (obok Oskara Langego), w Polsce natomiast jego dzieło długo było niedoceniane czy wręcz ignorowane.
Michał Kalecki – niedoceniony wizjoner i geniusz ekonomii

Futurystyczna debata o przyszłości

Kategoria: Innowacje w biznesie
Na temat przyszłości technologii, ekonomii i edukacji dyskutowali podczas kongresu naukowego Futurist of The Year 2024 (FOTY 2024), zorganizowanego przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika w Warszawie, wybitni naukowcy, futurolodzy i eksperci z najznakomitszych ośrodków naukowych zarówno z Polski, jak i ze świata.
Futurystyczna debata o przyszłości

Niemcy: pomiędzy recesją a stagnacją

Kategoria: Sektor niefinansowy
Słaby popyt zewnętrzny, ostrożność konsumentów i wciąż relatywnie wysokie stopy procentowe, które hamują inwestycje krajowe, to zjawiska charakteryzujące obecny stan gospodarki Niemiec.
Niemcy: pomiędzy recesją a stagnacją