Podcast: Niezależność w warunkach kryzysu

Pamiętajmy, co jest ważne, posiadanie własnej waluty, która stanowi dodatkowy element elastyczności dla gospodarki. Pozwala to reagować na to, co dzieje się na rynkach światowych i we własnej gospodarce. Ten element elastyczności jest niezmiernie ważny – powiedział w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” prof. Jerzy Żyżyński, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
Podcast: Niezależność w warunkach kryzysu

Jednym z poruszonych tematów była możliwość reakcji państwa na problemy gospodarcze. Rozmówca podkreślił, że niezależna polityka pieniężna stanowi kluczowe narzędzie w zarządzaniu kryzysami. Szczególną uwagę zwrócono na istotną rolę Rady Polityki Pieniężnej w kształtowaniu i realizacji tych działań.

„Rada Polityki Pieniężnej reaguje przede wszystkim, określając poziom stóp procentowych, a ten poziom determinuje sytuację podmiotów gospodarczych, które są od niej uzależnione. Jeżeli obciążymy gospodarstwa nadmiernymi kosztami kredytu hipotecznego, będą miały mniej środków na wydatki na inne cele. To, w zasadzie, osłabia gospodarkę, ale z drugiej strony wiemy, że oczekujemy wzrostu cen. Jeśli nastąpi skok inflacji, wówczas usłyszymy, że stopy procentowe są zbyt niskie w stosunku do tej inflacji. Pamiętajmy jeszcze raz, że inflacja to proces. Nie wolno mylić procesu, który dzieje się niemal z dnia na dzień, ale jest mierzony z miesiąca na miesiąc, która informuje nas o bieżących zjawiskach, z miarą skutków rocznych tego, co wydarzyło się przez cały rok” – zaznaczył.

Ekonomista poruszył również kwestię zagrożeń i wyzwań, jakie pojawiły się w gospodarkach państw, które przyjęły euro. Szczególną uwagę zwrócił na kraje południa Europy, których gospodarki nie były odpowiednio przygotowane na przyjęcie wspólnej waluty.

„Jesteśmy w jednej wspólnej europejskiej ojczyźnie, jednak kraje i gospodarki są odrębne, mają różne warunki funkcjonowania i to, co mówi się w teorii ekonomii, nie spełnia kryteriów optymalnej wspólnej strefy walutowej. To zadecydowało o tym, że ten pomysł niestety zakończył się dla wielu krajów stratami, przede wszystkim dla słabszych państw południa Europy. Jak powiedział Paul Krugman, był to pomysł polityczny, a nie ekonomiczny” – powiedział.

Profesor odniósł się również do pytania o potencjalne skutki decyzji o dążeniu do spełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht, obejmujących ograniczenie deficytu budżetowego i długu publicznego. Zaznaczył, że realizacja tych założeń byłaby możliwa wyłącznie poprzez zwiększenie obciążeń podatkowych lub redukcję wydatków na sektor publiczny. Dodał przy tym, że kryteria te były opracowane z myślą o warunkach gospodarczych charakteryzujących się wzrostem na poziomie 5% rocznie.

Rozmowa została przeprowadzona 4 lipca 2024 r.

Całość podcastu na platformie Spotify

 

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Instytucje finansowe
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Instytucje finansowe
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Zagrożenia dla Polski w strefie euro

Kategoria: Analizy
Wprowadzenie euro jest niebezpieczne z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia. Polska gospodarka jest jeszcze niedojrzała, różnice technologiczne, rozwój systemu finansowego, poziom konkurencyjności wymagają przyspieszonej modernizacji. Nasza gospodarka wychodzi dopiero z rozwoju zależnego, potrzebny jest czas.
Zagrożenia dla Polski w strefie euro