Karty z chipem są już równie popularne jak magnetyczne

/Inf. własna/ Z kwartalnych badań opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że już połowa transakcji kartowych dokonywana jest za pomocą kart z mikroprocesorem.

W I kwartale 2011 r. kontynuowany był trend spadku liczby kart płatniczych do poziomu 32,0 mln kart (spadek o 28 tys. szt. w porównaniu do grudnia 2010 r.). Spadek ten wynikał głównie ze zmniejszenia liczby kart kredytowych.

Na koniec marca 2011 r. łączna liczba kart kredytowych wyniosła 8,5 mln szt., co oznacza, że w

okresie ciągu pierwszego kwartału br. zmniejszyła się ona o 365 tys. sztuk. Na spadek liczby kart kredytowych, który jest obserwowany od grudnia 2009 r. (w szczytowym punkcie było ich 10,8 mln sztuk), miało wpływ kilka różnych przyczyn. Wynikał on przede wszystkim ze zmiany polityki banków w zakresie ich wydawania i obsługiwania, tzn. zaostrzenia kryteriów dotyczących zarówno wydawania nowych kart i przyznawania nowych limitów, jak i obsługi kart już wydanych.

Gros kart płatniczych (ponad 97 proc.) stanowią karty umożliwiające wypłatę gotówki z bankomatu. Ten poziom utrzymuje się od początku początku lat 2000.

Systematycznie rośnie ilość kart z mikroprocesorem, które wypierają karty z paskiem magnetycznym. W tej chwili ilość transakcji zawieranych przy użyciu karty z chipem i paskiem magnetycznym już się zrównała.

W porównaniu do IV kwartału 2010 r. w I kwartale br nastąpił spadek liczny transakcji wykonywanych kartą, z 408 mln do 402 mln. Można to wytłumaczyć „efektem świątecznym” który obserwowano również w poprzednich latach. Całkowita wartość tych transakcji wyniosła 86 mld złotych i była o 7 mld złotych niższa niż w IV kwartale 2010.

Po chwilowym przestoju w IV kwartle 2010 r. znów dynamicznie rośnie ilość punktów handlowo-usługowych akceptujących karty płatnicze. W tej chwili jest ich prawie 200 tys.

K.Ned.


Artykuły powiązane

Karty płatnicze jako źródło informacji o transakcjach transgranicznych

Kategoria: Instytucje finansowe
Karty płatnicze, odgrywając coraz większą rolę w codziennych transakcjach, stały się bardzo cennym źródłem informacji o międzynarodowych przepływach finansowych. Dzięki nim można śledzić wydatki turystów w Polsce, Polaków za granicą, analizować zakupy online i wiele innych kategorii transakcji.
Karty płatnicze jako źródło informacji o transakcjach transgranicznych

Szybko, wygodnie, bezpiecznie – rozwój innowacji płatniczych na polskim rynku

Kategoria: Analizy
W ostatnich latach byliśmy świadkami rozwoju nowoczesnych metod płatności w naszym kraju, a zmiany te miały istotny wpływ na nasze codzienne życie. Jeszcze mniej więcej dekadę temu trudno było sobie wyobrazić szybkie poranne zakupy w osiedlowym sklepie bez zabrania ze sobą portfela albo przynajmniej karty płatniczej; w dodatku nie każdy punkt handlowo-usługowy akceptował wówczas płatności kartą na niewielkie kwoty. Obecnie do dokonania płatności wystarczy inteligentny zegarek, który chwilę wcześniej służył do pomiaru sportowych osiągnięć w czasie porannego joggingu.
Szybko, wygodnie, bezpiecznie – rozwój innowacji płatniczych na polskim rynku

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Instytucje finansowe
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych