BIK: Popyt na kredyty mieszkaniowe w IV wzrósł o 16,7 proc. rdr

Popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu wzrósł o 16,7 proc. rdr, a liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 10,2 proc. – podał BIK w komunikacie.

W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,64 tys. osób w porównaniu do 32,34 tys. rok wcześniej, co przekłada się na wzrost o 10,2 proc. rdr.

W kwietniu w porównaniu do marca liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 3,5 proc.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w kwietniu 2025 r. 458,1 tys. zł i była wyższa o 5,9 proc. niż w marcu 2024 r. W porównaniu do marca tego roku była niższa o 0,4 proc.

BIK tłumaczy, że za spadek liczby wnioskujących relacji mdm częściowo mogą odpowiadać Święta Wielkanocne, które w tym roku były dużo później niż rok temu i blisko majówki, co mogło ograniczyć zainteresowanie zaciąganiem kredytów mieszkaniowych.

W sumie liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w kwietniu 2025 r. jest drugim wynikiem od stycznia 2024 r.

„Popyt na kredyt mieszkaniowy wydaje się budzić w oczekiwaniu na spadek stóp procentowych oraz spadki cen nieruchomości widoczne zwłaszcza na rynku wtórnym, które zachęcają do zakupu nieruchomości. Prawdziwym gamechangerem dla popytu będzie spadek stóp procentowych” – ocenia BIK w komentarzu. (PAP Biznes)

map/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Instytucje finansowe
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Demografia
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Analizy
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA