Podcast: Inflacja bez tajemnic

O tym, jaka będzie polityka pieniężna w przyszłości, czy stopy procentowe będą podnoszone, obniżane, czy utrzymywane na niezmienionym poziomie, będzie zależało od napływających danych. Nie można z góry przyjąć jakichkolwiek założeń przy prognozach dotyczących kierunku decyzji Rady Polityki Pieniężnej – powiedziała Dr hab. Grażyna Ancyparowicz, profesor Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, doradczyni prezesa NBP i była członkini Rady Polityki Pieniężnej, w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym”.
Podcast: Inflacja bez tajemnic

Rozmówczyni podkreśliła, że prognozowanie polega głównie na analizie danych z przeszłości oraz ekstrapolacji trendów. W związku z tym przewidywanie wydarzeń zależnych od przyszłych czynników jest trudne.

„Każda projekcja, niezależnie od tego, czy dotyczy inflacji, PKB, czy pogody, musi opierać się na danych, które po pierwsze pochodzą z przeszłości, więc nie pokazują, co dzieje się teraz. Zakładamy, że nastąpi pewna ekstrapolacja trendów, które miały miejsce. To jest jedno założenie. Drugie zaś, jeżeli mamy zmienne, które w ogóle od nas nie zależą, to musimy przyjąć, że mamy taki stan, jak w chwili obecnej, i taką właśnie zmienną jest poziom stóp procentowych. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak 10 osób, które decydują o poziomie stóp procentowych w Polsce, ustosunkuje się do napływających danych” – powiedziała.

Ekonomistka zauważyła, że międzynarodowe instytucje, w tym Europejski Bank Centralny, wskazują w swoich raportach na szoki podażowe i popytowe jako główną przyczynę wysokiej inflacji. Dotyczyły one m.in. pandemii koronawirusa, która spowodowała odłożony popyt, realizowany w warunkach ograniczonej podaży, gwałtowny wzrost cen gazu na rynkach światowych oraz następstw konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Rozmowa została przeprowadzona 5 lipca 2024 r.

Całość podcastu na platformie Spotify

 


Tagi


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Instytucje finansowe
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Czy roboty nas zastąpią, czy do nas dołączą?

Kategoria: Innowacje w biznesie
Robotyzacja rynku pracy wydaje się nieuchronna. Międzynarodowa Federacja Robotyki w opublikowanych pierwszych podsumowaniach 2023 r. pokazuje, że liczba działających robotów na całym świecie osiągnęła nowy rekord: 3,9 mln sztuk. Tak wiele uruchomionych aplikacji robotycznych nie pozostanie bez wpływu na rynek zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki. Pytanie, czy roboty zabiorą nam pracę, jest aktualne jak nigdy i budzi liczne dyskusje oraz analizy ekspertów.
Czy roboty nas zastąpią, czy do nas dołączą?

Globalna R*

Kategoria: Polityka pieniężna
Artykuł analizuje długoterminowe czynniki globalnego trendu stopy procentowej, czyli globalnej R*, w ciągu 70 lat poprzedzających pandemię. Od szczytu w połowie lat 70. XX wieku globalna R* obniżyła się o ponad trzy punkty procentowe, co wynikało z wolniejszego wzrostu produktywności i rosnącej długowieczności społeczeństw. Bez odwrócenia tych trendów czy pojawienia się nowych sił mogących je zrównoważyć, długoterminowa globalna wartość R* prawdopodobnie pozostanie niska.
Globalna R*