Przemiany systemu walutowego

W 2024 roku obchodziliśmy 80. rocznicę podpisania porozumienia z Bretton Woods, które na stałe zmieniło globalny porządek finansowy. Zawarte w 1944 roku w Stanach Zjednoczonych umowy ustanowiły system wymiany walutowej oparty na dolarze amerykańskim, a także doprowadziły do powstania kluczowych instytucji międzynarodowych. Dr hab. Grażyna Ancyparowicz, profesor Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, doradczyni prezesa NBP i była członkini Rady Polityki Pieniężnej w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” opowiada o XX-wiecznych przemianach w systemach walutowych.
Przemiany systemu walutowego

W rozmowie omówiono genezę i tło wydarzeń, które umożliwiły zawarcie porozumienia w Bretton Woods. Rozmówczyni przedstawiła historię przejścia od walut opartych na metalach szlachetnych do nowoczesnego systemu walutowego XX wieku, w którym kluczową rolę odegrały zmiany gospodarcze, społeczne oraz skutki dwóch wojen światowych. Czynniki te doprowadziły do przyjęcia pieniądza papierowego jako fundamentu globalnego systemu finansowego.

Rozmowa została przeprowadzona 27 czerwca 2024 r.

Całość podcastu na platformie Spotify

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Mało znane skutki upadku systemu z 1944 roku

Kategoria: Instytucje finansowe
Obowiązujący w latach 1944–1971 system z Bretton Woods różnił się znacznie od dzisiejszego ładu monetarnego. Jego upadek – zdaniem niektórych nieunikniony – wiąże się z nasileniem kryzysów gospodarczych oraz inflacji.
Mało znane skutki upadku systemu z 1944 roku

Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Kategoria: Instytucje finansowe
Pierwsze srebrne monety z wizerunkiem władcy pojawiły się w VII w. przed naszą erą na terenie skolonizowanej przez Greków Lidii, Rzym wprowadził je w IV w. przed Chrystusem, Kartagina sto lat później. Wraz z upływem czasu monety stały się nieodłącznym składnikiem cywilizacji europejskiej, przy czym zmieniały swoją wartość, siłę nabywczą i formę. Względna stabilność cechowała natomiast systemy pieniężne.
Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Czy jest potrzebne nowe Bretton Woods

Kategoria: Instytucje finansowe
Potrzebny jest reset systemu międzynarodowego, ale nie na drodze zakulisowej dyplomacji, a szczerej rozmowy, w której zostaną uwzględnione głosy ze wszystkich stolic świata, zarówno z Buenos Aires, jak i z Pekinu czy Waszyngtonu – przekonują autorzy książki „The Case for a New Bretton Woods”.
Czy jest potrzebne nowe Bretton Woods