Podcast: Administracyjne regulowanie cen kredytu rozgrzewa popyt na mieszkania

„Narodowy Bank Polski od wielu lat konsekwentnie wypowiada się wstrzemięźliwie co do programów subsydiujących cenę kredytu, zbijając ją administracyjnie do dwóch czy zera procent – powiedział Paweł Szałamacha, członek Zarządu NBP, w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym”.
Podcast: Administracyjne regulowanie cen kredytu rozgrzewa popyt na mieszkania

„Stanowisko polskiego banku centralnego wynika z naszych doświadczeń i wiedzy na temat tego, jak działają podobne programy w innych krajach, a także jak działały w przeszłości” – wyjaśnił.

Ocenił także, że administracyjnie regulowana cena kredytu rozgrzewa popyt na mieszkania. „W efekcie to rozwiązanie działa przeciwskutecznie, ponieważ co prawda rata kredytu jest niższa, ale powstaje mechanizm ciągnięcia cen transakcyjnych w górę” – dodał Szałamacha. Jego zdaniem, trudniejszym wyzwaniem jest próba zmiany modelu finansowania rynku mieszkaniowego, wprowadzenia szerszego zakresu budownictwa socjalnego czy społecznego, budowanego przez gminy czy samorządy tak, aby 10–15 proc. rynku rocznie było budowane w tym modelu przy przyzwoitym standardzie wykonania. „To byłby stały czynnik, który powoduje umiarkowany poziom cen, ale nie sprawia, że rynek jest rozgrzany, bo od dołu jest mechanizm ich hamowania” – podkreślił członek Zarządu NBP.

W trakcie rozmowy poruszył również takie tematy, jak wyniki finansowe banków, oprocentowanie depozytów oraz stopy procentowe banków centralnych.

Całość podcastu na platformie Spotify.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Instytucje finansowe
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Instytucje finansowe
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej

Kategoria: Instytucje finansowe
W ciągu ostatnich 200 lat bankowość centralna przeszła poważną ewolucję, zmieniały się jej zadania oraz reguły polityki pieniężnej. Tekst pokazuje z tej perspektywy dwa banki centralne: Bank Polski (1828–1866) oraz Bank Polski SA (1924–1939). Akcent położono na okoliczności ich powstania oraz intencje i oczekiwania projektodawców, które zdeterminowały statutowy zakres ich uprawnień. Pokazano trudne wybory odnośnie do priorytetów i gradacji celów, przed jakimi stawiała je rzeczywistość gospodarcza. Okoliczności te skłaniały do pytań o właściwe cele i zasady funkcjonowania banków centralnych, tworzyły przestrzeń dla ścierania się koncepcji swoistego bankowego wariabilizmu i statyzmu.
Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej