Cel inflacyjny w 2025 r.

Pomimo wysokiej inflacji i wzrostu wskaźnika zadłużenia wywołanego przede wszystkim pandemią w roku 2022 poziom długu publicznego w Polsce na tle pozostałych krajów Unii jest stosunkowo niski, bo poniżej średniej dla całej UE, a także poniżej średniej dla strefy euro – uważa prof. Janusz Ostaszewski.

Dług publiczny wyrażony wskaźnikiem udziału długu w PKB wzrósł gwałtownie w roku 2020. Prawdopodobnie działo się tak z powodu finansowania działań związanych z pandemią COVID-19. Zauważmy, że dług instytucji rządowych i samorządowych wzrastał wolniej niż państwowy dług publiczny. Pozytywnie należy odebrać zjawisko polegające na tym, że w kolejnych latach dług w stosunku do PKB zaczął spadać.

Od 2023 r. tempo inflacji ma spadać. Prognozy zakładają, że cel inflacyjny może być osiągnięty pod koniec 2025 roku. Te prognozy cieszą, ale trzeba pamiętać, że ich realizacja będzie bardzo trudna, zważywszy na liczne programy społeczne w 2023 r. oraz na konieczność wydatkowania ogromnych środków przeznaczonych na podwyższenie naszego poziomu obronności. Życzymy sobie wszyscy, aby przedstawione pozytywne projekcje zostały pozytywnie zweryfikowane przez rzeczywistość.

Janusz Ostaszewski – profesor, dyrektor Instytutu Finansów Szkoły Głównej Handlowej  w Warszawie.


Tagi


Artykuły powiązane

Przyczyny ogromnego długu publicznego Włoch

Kategoria: Analizy
Wartość relacji długu publicznego do PKB we Włoszech nie zawsze była tak wysoka jak obecnie. Dług zjednoczonego państwa włoskiego w 1861 r. stanowił mniej niż 40 proc. jego PKB, zaś jeszcze w latach 60. XX w. zaledwie 25 proc. PKB. W historii tego kraju zdarzały się także okresy, w których relacja długu publicznego do PKB była jeszcze wyższa niż obecnie i sięgała 160 proc. PKB, by następnie spaść. Skąd zatem wziął się dług publiczny Włoch, notujący dziś jedne z wyższych poziomów w ponad stusześćdziesięcioletniej historii tego państwa?
Przyczyny ogromnego długu publicznego Włoch

Podcast: Deficyt, cel inflacyjny, wpływ Unii na rynek finansowy

Kategoria: Podcasty
Co czeka polski sektor finansów publicznych po uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski? Artur Soboń, członek Zarządu NBP, wyjaśnia, w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” czym jest ta procedura, jakie są jej przyczyny i jakie mogą być jej konsekwencje.
Podcast: Deficyt, cel inflacyjny, wpływ Unii na rynek finansowy

Zagrożenia dla Polski w strefie euro

Kategoria: Analizy
Wprowadzenie euro jest niebezpieczne z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia. Polska gospodarka jest jeszcze niedojrzała, różnice technologiczne, rozwój systemu finansowego, poziom konkurencyjności wymagają przyspieszonej modernizacji. Nasza gospodarka wychodzi dopiero z rozwoju zależnego, potrzebny jest czas.
Zagrożenia dla Polski w strefie euro